poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Podatność na bóle pleców

Podatność na bóle pleców
Na podstawie: Bóle pleców>>>

Czynniki fizyczne i zdrowotne

   Kobiety są nieco bardziej podatne na bóle pleców niż mężczyźni, co może stanowić następstwo ciąży, porodów oraz opieki nad dziećmi (czyli dodatkowych obciążeń dla organizmu).

   Można by przypuszczać, że prawdopodobieństwo występowania dolegliwości bólowych będzie miało związek z postawą ciała oraz codziennym obciążeniem pleców. Tymczasem badania nie potwierdzają istnienia takiej zależności – chociaż w kolejnych rozdziałach powiemy sobie, że odpowiednia postawa ciała i obciążanie kręgosłupa w sposób prawidłowy pozwala przyspieszyć proces rekonwalescencji i zmniejsza nasilenie objawów. Można by też przypuszczać, że dobra kondycja i siła fizyczna zapewniają ochronę przed dolegliwościami ze strony pleców. Okazuje się jednak, że to przypuszczenie również nie znajduje rzetelnego potwierdzenia naukowego. Z badań wynika natomiast, że praca nad kondycją i siłą mięśni pomaga zapobiegać ponownemu występowaniu ataków oraz zmniejsza dotkliwość przewlekłego bólu pleców. Bardziej podatni na tego typu dolegliwości są ludzie wysocy, z uwagi na większe obciążenie dla dolnej części kręgosłupa; co natomiast może zaskakiwać, jeśli chodzi o pierwszy napad dolegliwości bólowych, nie obserwuje się zwiększonego ryzyka w przypadku osób otyłych.

  

   Pojawiają się natomiast kolejne dowody na to, że prawdopodobieństwo degeneracji dysków (krążków międzykręgowych) wzrasta u osób, u których dochodzi do odkładania się depozytów tłuszczowych, oraz u źle odżywiających się palaczy. To zjawisko może z kolei zwiększać prawdopodobieństwo występowania bólu pleców.

    

   Czynniki związane z wykonywaną pracą

   Badania epidemiologiczne dotyczące zapadalności i chorobowości w zakresie bólu pleców wśród pracowników fizycznych wskazują na istnienie zależności między natężeniem wysiłku fizycznego a prawdopodobieństwem wystąpienia bólu pleców. Pracownicy fizyczni wykonujący pracę bardzo obciążającą fizycznie częściej biorą zwolnienie lekarskie z powodu bólu pleców. Zjawisko to dotyczy w równej mierze pielęgniarek, jak i pracowników budowlanych. We współczesnym społeczeństwie wskaźnik chorobowości dla bólu pleców osiąga jednak tak wysoki poziom, dlatego że pracownicy wykonujący pracę w trybie siedzącym są narażeni na podobne ryzyko wystąpienia dolegliwości.
Pracownicy wykonujący pracę zaliczającą się do środkowej kategorii, czyli pracę „umiarkowaną” (na przykład pakowacze, pracownicy handlu detalicznego czy pracownicy rolni), dość często skarżą się na bóle pleców i często zwalniają się z tego powodu z pracy. Jak wynika z przeprowadzonych niedawno badań, przyczyn tej względnie wysokiej zapadalności na bóle pleców i częstej nieobecności w pracy należy upatrywać nie tyle w rzeczywistym obciążeniu dla kręgosłupa czy niekorzystnym oddziaływaniu czynników ergonomicznych, ile raczej wśród czynników o bardziej subtelnym charakterze, takich jak podejście pracodawców do kwestii zwolnień chorobowych pracowników czy przepisów prawa pracy.   

   Pytanie. Czy ból, który właśnie się pojawi, ma związek z moją pracą? 

   Odpowiedź. Niekoniecznie. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do występowania bólu pleców. Jak wynika z badań, rodzaj wykonywanej pracy odgrywa tu tylko niewielką rolę. Niemniej jednak osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną częściej korzystają ze zwolnień lekarskich z powodu bólów pleców niż inne osoby aktywne zawodowo.

Pracownik korzysta z szerokiej ochrony, co skłania go do natychmiastowego zgłaszania tego typu przypadków. Często skutkuje to zaangażowaniem w sprawę osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i higienę pracy oraz związków zawodowych. W takich przypadkach nierzadko pojawia się też kwestia winy.
Na podstawie: Bóle pleców>>>