środa, 23 grudnia 2015

Bóle pleców

Dlaczego ja?   

   „Dlaczego ja?”, to pytanie zadaje sobie wielu ludzi, którzy doświadczają ostrego napadu bólu pleców. W połowie tego typu przypadków ból pojawia się właściwie bez zapowiedzi, bez przyczyny. Po chwili zastanowienia nad wydarzeniami z poprzedniego dnia lub kilku dni niektórzy przypominają sobie o dziwnych skrętach lub innych działaniach, które mogły doprowadzić do nadwyrężenia pleców. Niektórzy wspominają o chwilowym, pozornie banalnym skrzyknięciu lub szarpnięciu w plecach. Wiele osób regularnie podejmuje danego rodzaju formy aktywności i w związku z tym nie potrafi zrozumieć, dlaczego akurat teraz spowodowały one dolegliwości ze strony pleców.W drugiej połowie przypadków mamy do czynienia z pewnym dość oczywistym bodźcem, jakim jest nadwyrężenie pleców podczas podnoszenia ciężarów, na przykład przesuwania mebli lub pakowania czegoś o sporej wadze do bagażnika samochodowego. Czasami pacjenci wspominają o dolegliwościach bólowych lub kilku strzyknięciach, które najpierw nasilają się przez kilka godzin, a potem następnego dnia uniemożliwiają wstanie z łóżka. Powszechność zjawiska, jakim jest ból pleców, potwierdzają dane epidemiologiczne.
   

   Do 80% populacji w pewnym momencie swojego życia doświadcza dolegliwości ze strony pleców. Z badań wynika, że w każdym roku pewne dolegliwości lub bóle pleców wystąpią nawet u 50% populacji. Wskaźnik ten określa się mianem chorobowości bólu pleców. Z dostępnych danych na ten temat wynika, że ból pleców to bardzo powszechne zjawisko (por. rys. 1.1)
W zasadzie można by powiedzieć, że ból pleców to stan normalny dla przedstawicieli gatunku ludzkiego. Szczytowy moment występowania silnych bólów pleców po raz pierwszy przypada na okres między trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia, przy czym różnego rodzaju typowe i powszechne dolegliwości bólowe w tym obszarze dotykają nawet 15% dzieci i młodzieży. Gdyby spojrzeć na to z odpowiedniej perspektywy, można by powiedzieć, że ból pleców to coś, co w pewnym momencie życia dotknie prawie każdego człowieka. Wiele osób zakłada, że duże natężenie bólu musi wskazywać na występowanie bardzo poważnego schorzenia. Dla uspokojenia tych obaw już teraz należy stwierdzić, że tylko w niespełna 1 procencie przypadków silne bóle pleców świadczą o występowaniu choroby lub stanu patologicznego. Innymi słowy, jest wysoce prawdopodobne, że dokuczający ci ból pojawił się na skutek zaistnienia jednej z wielu typowych przyczyn tego typu dolegliwości. Zapoznając się z kartą autodiagnozy zamieszczoną w Dodatku, możesz przeanalizować swoje objawy i na tej podstawie spróbować postawić robocze rozpoznanie.    

   
     Mit. Skoro ból pleców jest tak silny, musi wskazywać na poważne zaburzenia.
Fakt. Tylko jeden procent bólów pleców ma związek z poważną chorobą lub stanem patologicznym.
ZOBACZ CAŁY PORADNIK: BÓLE PLECÓW TUTAJ>>>